Elektrownie w Polsce – nowe baza danych od energy.instrat.pl
Elektrownie w Polsce, które spalają paliwa kopalne to istotne ogniwo polskiej energetyki. Nowa wersja otwartej bazy danych nt. elektrowni i elektrociepłowni, która może służyć jako punkt wyjścia wszelakich analiz transformacji energetycznej, jest już dostępna na energy.instrat.pl.
BAZA ELEKTROWNI I ELEKTROCIEPŁOWI [LINK]
Elektrownie w Polsce – podstawowe liczby i fakty
Krajowa flota to obecnie 190 bloków w 20 elektrowniach i 45 elektrociepłowniach. Są to jednostki cieplne, czyli produkujące energię elektryczną (i zazwyczaj też ciepło) w procesie spalania paliw.
- Ok. 90% bloków energetycznych jest przystosowanych do kogeneracji, czyli ma możliwość generowania zarówno prądu jak i ciepła.
- Średni wiek dla czynnych bloków elektrowni w Polsce wynosi 35 lat, a najstarsze są bloki na węgiel kamienny – średnio 43 lata.
- W budowie lub fazie planowania jest 16 bloków – 15 to bloki gazowe, a 1 to nowy blok węglowy.
Najnowsza wersja bazy elektrowni i elektrociepłowni po raz pierwszy pokazuje dane o emisjach różnych związków. Top 10 najbardziej emitujących elektrowni odpowiada za połowę emisji CO2 z sektora energetycznego. Elektrownia Bełchatów – największy emitent – odpowiada za 1/5 emisji tego gazu.
Więcej insightów, przygotowanych przez zespół energy.instrat.pl na podstawie nowej bazy elektrowni w Polsce można znaleźć na energy.instrat.pl. Baza funkcjonuje w otwartym dostępie – zachęcamy do samodzielnej eksploracji i wyciągania wniosków.
Nowe funkcjonalności i dane w bazie
W poprzedniej bazie danych o elektrowniach dostępne były dane za 2021 r, obejmujące informacje podstawowe (takie jak: właściciel, paliwo, moc, typ, stan, lokalizacja), techniczne (paliwo, sprawność, produkcja roczna, capacity factor, emisje), daty (uruchomienia, zamknięcia czy kontraktów na Rynku Mocy) oraz koszty (paliwa, transportu, ETS, SRMC).
Nowa wersja bazy oferuje dostęp do danych z lat 2020-2023. Ponadto, zespół energy.instrat.pl, wprowadził kilka nowości. Od dziś, baza danych o elektrowniach w Polsce, posiada między innymi:
- dwa poziomy agregacji – podział na elektrownie i bloki, co pozwoliło przedstawić dodatkowe informacje i ułatwia filtrowanie i korzystanie z arkusza
- dane o rocznych emisjach z elektrowni, dzięki czemu każdy może sprawdzić ile w ciągu roku emituje elektrownia w jego okolicy czy wszystkie w Polsce łącznie
- produkcję ciepła, przystosowanie do kogeneracji, ilość dodatkowych kotłów ciepłowniczych – niezbędny komponent, biorąc pod uwagę, że 90% bloków może generować zarówno prąd jak i ciepło użytkowe
- zaktualizowane obliczenia emisyjności, kosztów funkcjonowania, współczynnika wykorzystania, przy lepszych założeniach (dot. np. sprawności) i szerokiej gamie parametrów do wglądu użytkowników
Dokładny opis wszystkich dostępnych i nowych danych i funkcjonalności w bazie elektrowni zamieszczamy w opisie na energy.instrat.pl. Aktualna wersja przeszła o wiele szerszy proces feedbacku, który uzyskaliśmy od niezależnych partnerów. Wszystkie obliczenia i wykorzystywane w nich parametry są przedstawione w tabelach.