Naukowcy wskazują, że Polska powinna odejść od spalania węgla w energetyce najpóźniej do 2030 roku. By sprostać granicznej dacie 2030 roku, tempo dekarbonizacji w polskiej energetyce, która nadal bazuje na węglu, powinno być szybsze niż w innych krajach europejskich.
Kluczowe wnioski:
1. By realizować postanowienia Porozumienia Paryskiego i przeciwdziałać katastrofie klimatycznej, konieczne jest odejście od spalania węgla w Unii Europejskiej, w tym także w Polsce najpóźniej do 2030 roku. Rok 2030 jest przy tym ostrożnym szacunkiem.
2. Wskazana graniczna data odejścia Polski od węgla wynika z opracowań i analiz naukowych renomowanych instytucji jak m.in. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) oraz Climate Analytics.
3. Ponieważ Polska ma najwyższy w UE, 75-procentowy udział węgla w miksie energetycznym, tempo dekarbonizacji polskiego sektora elektroenergetycznego powinno być szybsze niż pozostałych krajów europejskich.
Czyżak, P., Hetmański, M., (2020). 2030. Analiza dot. granicznego roku odejścia od węgla w energetyce w Europie i Polsce, Instrat Policy Paper 01/2020.
Wybrane dane w formie suplementu dostępne pod adresem www.bit.ly/instrat2030data
Treść publikacji dostępna na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0).
Arkusz kalkulacyjny dostępny w ramach licencji określonych każdorazowo przez właścicieli baz danych lub CC BY-SA 4.0 jeśli jej nie podano.