At the Frontier

Ostatnie wydarzenia geopolityczne, w szczeóglności inwazja Rosji na Ukrainę, wzmocniły pilną potrzebę zwiększenia udziału OZE w naszym miksie energetycznym. Wydarzenia te ujawniły podatność na zagrożenia związane z importem paliw kopalnych i podkreśliły potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Unii Europejskiej. Strategicznym filarem tej transformacji, jest morska energetyka wiatrowa, która jest niebędnym i wielkoskalowym źródłem energii. Europa Środkowo-Wschodnia, ze swoim ogromnym potencjałem morskiej energetyki wiatrowej, dołącza do wysiłków podejmowanych na morzach północnej Europy. Dążenie do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej ma na celu nie tylko zmniejszenie zależności od paliw kopalnych, ale także wspieranie zrównoważonego wzrostu gospodarczego i dążenie do osiągnięcia celów UE w zakresie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Niniejsza publikacja zawiera szczegółową analizę możliwości odblokowania potencjału morskiej energetyki wiatrowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Obejmuje ona kluczowe aspekty, takie jak opracowanie skutecznych ram regulacyjnych, planowanie przestrzenne obszarów morskich, rozwój sieci i infrastruktury oraz współistnienie ze środowiskiem. Podkreśla potrzebę spójnej polityki, współpracy transgranicznej i zrównoważenia ochrony ekosystemu morskiego z rozwojem energetyki wiatrowej. Podręcznik zawiera również wytyczne dotyczące aukcji, procedur wydawania pozwoleń, instrumentów wsparcia finansowego i strategicznego planowania infrastruktury. Ma on na celu pomóc decydentom, inwestorom i interesariuszom w poruszaniu się po złożoności rozwoju projektów morskiej energetyki wiatrowej w regionie, wytyczając drogę do zrównoważonej i odpornej przyszłości energetycznej.

Autorzy:

  • Marius Koeppen, Analyst, Energy and Climate Program, Center for the Study of Democracy
  • Martin Vladimirov, Director, Energy and Climate Program, Center for the Study of Democracy
  • Alina Arsani, Head, Energy Systems, Energy Policy Group
  • Piotr Siwiński, Analityk ds. morskiej energetyki wiatrowej, Fundacja Instrat
  • Dr. sc. Hrvoje Mikulčić, Assistant Professor, Faculty of Mechanical Engineering and Naval Architecture of the University of Zagreb

Współpraca:

  • Mihai Constantin, Researcher, Energy Policy Group
  • Marian Ignat, Blue Energy Fellow, Energy Policy Group
  • Michał Smoleń, Kierownik programu badawczego Energia i Klimat, Fundacja Instrat
  • Wojciech Żelisko, Analityk, Fundacja Instrat
  • Doris Beljan, PhD student, Faculty of Mechanical Engineering and
  • Naval Architecture of the University of Zagreb
  • Dr. sc. Neven Duić, Full Professor, Faculty of Mechanical Engineering and Naval Architecture of the University of Zagreb

Projekt BLUECEE ma na celu wzmocnienie zdolności i gotowości do wielopoziomowego zarządzania wdrażaniem zrównoważonej energii w Bułgarii, Chorwacji, Polsce i Rumunii w regionie Morza Czarnego, Adriatyku i Bałtyku. Tym samym wzmacniając wiodącą pozycję Europy w tym sektorze. Aby osiągnąć ten cel, BLUECEE tworzy repozytorium wiedzy, rzecznictwo polityczne i narzędzie informacyjne: platformę Black Sea Renewable Energy Coalition. Ustanawiając różne formaty współpracy, koalicja umożliwia transfer dobrych praktyk z bardziej zaawansowanych rynków energii morskiej w Europie do regionu Europy Środkowo-Wschodniej i pomaga w projektowaniu oddolnej polityki i ram zarządzania dla wdrażania morskiej energii odnawialnej w społecznościach przybrzeżnych. Projekt finansowany przez European Climate Initiative (EUKI).

Newsletter

Dane i analizy, które kształtują rzeczywistość.

Raz w miesiącu w twojej skrzynce mailowej.

Administratorem Twoich danych jest Fundacja Instrat. Dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych.

Skip to content