W poniedziałek 23.05.2022 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się dyskusja (w formule Chatham House) “Dekarbonizacja polskiego przemysłu”. W spotkaniu zorganizowanym przez Fundację Instrat wzięli udział przedstawiciele przemysłu energochłonnego (największych konsumentów energii), administracji publicznej i ekspertów.
Rosnące ceny energii i wojna w Ukrainie unaoczniły problem uzależnienia polskiego przemysłu energochłonnego od paliw kopalnych. W związku z tym uczestnicy dyskusji wspólnie zastanawiali się jaka przyszłość czeka polski przemysł oraz jakie instrumenty mogą zostać wprowadzone do polityki przemysłowej, aby ograniczyć tę zależność.
Podczas spotkania Aleksander Szpor, kierownik programu badawczego Sprawiedliwa Transformacja w Fundacji Instrat zaprezentował wstępne wyniki badań ilościowych i jakościowych, które jego zespół przeprowadził w ciągu ostatnich miesięcy na podstawie danych dotyczących polskiego przemysłu i jego emisji.
Wnioski z tych badań zostaną zaprezentowane po raz pierwszy publicznie w czwartek 2 czerwca 2022 r. podczas konferencji Energy Trade Union Institute: Decarbonizing energy intensive industries: what are the risks and opportunities for jobs?
Uczestnicy konferencji dowiedzą się o wynikach badania z wybranych krajów Unii Europejskiej, w tym Polski.
DISCUSSION: Decarbonisation challenges for Emission Intensive Industries in Poland 🏭⚡
— Fundacja Instrat (@fundacjainstrat) June 2, 2022
🗣️🎙️ Aleksander Szpor will present research results on #decarbonisation of: Emission Intensive Industries in 🇵🇱 Poland at the @ETUI_org hybrid conference in Brussels.
🗓️ June 2nd, 10.25 h pic.twitter.com/rgED2J7Kgg
Wystąpienie Aleksandra Szpora Decarbonisation challenges for EII in Poland do obejrzenia poniżej (1:01:08 – 1:28:45). Prezentację z wystąpienia do pobrania pod tym linkiem.