fbpx
wróć do bloga

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że zespół Fundacji Instrat powiększa się o nowego analityka – z początkiem czerwca Aleksander Szpor objął stanowisko kierownika programu badawczego Sprawiedliwa Transformacja.

Aleksander posiada kilkunastoletnie doświadczenie związane z pracą w administracji rządowej oraz ośrodkach analitycznych. Poprzednio pracował jako Kierownik Zespołu Klimatu i Energii w Polskim Instytucie Ekonomicznym, a wcześniej w Instytucie Badań Strukturalnych jako analityk i koordynator projektów. Jest autorem i współautorem publikacji związanych z transformacją energetyczną, w szczególności sprawiedliwą transformacją w regionach węglowych, ubóstwem energetycznym, górnictwem węgla kamiennego i brunatnego, oraz gospodarką wodorową. 

Jest absolwentem politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Kolegium Europejskiego w Natolinie. Przez ostatnie lata koordynował i realizował projekty we współpracy z ministerstwami, samorządami, instytucjami Komisji Europejskiej i czołowymi uczelniami oraz ośrodkami badawczymi z całej Europy.

O dołączeniu do zespołu think-tanku opowiada tak – Regiony węglowe w Polsce stoją przed wyzwaniem strukturalnej zmiany modelu gospodarczego opartego do tej pory o paliwa kopalne. Nie zawsze zmiana technologiczna i przejście od paliw kopalnych do OZE będzie najtrudniejszym procesem – kluczowa jest akceptowalna społecznie transformacja gospodarcza zapewniająca trwałe miejsca pracy  – komentuje Aleksander Szpor.

Rozwój programu badawczego Sprawiedliwa Transformacja komentuje prezes zarządu Fundacji Instrat, Michał Hetmański – Polska jak żaden inny kraj w Europie doświadcza skumulowania problemów natury środowiskowej, społecznej i gospodarczej w regionach węglowych w sześciu polskich województwach. To nie tylko wyzwanie, ale i szansa, abyśmy rozwiązania wypracowane w Polsce mogli przekuć w dobre praktyki i dzielić się nimi z partnerami z innych krajów, gdzie odejście od paliw kopalnych (węgla, gazu) również wymusi strukturalne zmiany w gospodarce – mówi ekspert.

Kontakt:

Fundacja Instrat to progresywny think-tank zajmujący się doradztwem w zakresie polityk publicznych. Nasze programy badawcze obejmują zagadnienia gospodarki cyfrowej, energii i środowiska, zrównoważonych finansów oraz rynku pracy i nierówności. Jesteśmy zaangażowani na rzecz zmian zgodnych z interesem publicznym, a w naszej pracy tworzymy i promujemy narzędzia w otwartym dostępie (open source).