Cyfryzacja stanowi jeden z kluczowych segmentów przewidzianych w Polskim Ładzie. Na program Cyber Poland 2025 przeznaczono ok. 39,6 mld PLN. To tyle samo co wydatki zaplanowane na transformację sektora energetycznego, więc mogłoby się wydawać, że cyfrowy rozwój kraju czeka tuż za rogiem. Niestety tak nie jest.
Reformy cyfrowe w rządowej strategii przewijają się wielokrotnie i dotyczą różnorodnych tematów, ale w Polskim Ładzie skupiono się przede wszystkim na kontynuacji realizowanych od lat inwestycji w infrastrukturę (m.in. zwiększanie dostępu do internetu szerokopasmowego i eliminowanie białych plam) oraz digitalizację usług publicznych.
– Polski Ład zawiera mało rewolucyjne inicjatywy, jeśli chodzi o digitalizację kraju. Natomiast, zawarte w programie bardziej progresywne propozycje inwestycji niewątpliwie będą bardzo kosztowne i trudne do wdrożenia. W Polskim Ładzie brakuje instrumentów cyfrowych, które przyczyniłyby się do odbudowy gospodarki po pandemii – zauważa Blanka Wawrzyniak, współautorka raportu.
W Cyber Poland 2025 brakuje rozwiązań na osiągalną skalę. Inwestycje w superkomputery czy Satelitarny System Obserwacji Ziemi to projekty, których wpływ na życie Polaków byłby znikomy. Nie wiemy też w jaki sposób te inwestycje miałyby zwiększyć konkurencyjność rodzimych przedsiębiorców. Jest to szczególnie ważne ze względu na niski poziom adopcji technologii cyfrowych przez polskie przedsiębiorstwa, co obrazuje utrzymywanie się Polski na jednym z końcowych miejsc w rankingu Komisji Europejskiej Digital Economy and Society Index (Komisja Europejska, 2020).
– Konieczność opracowania konkretnych i skutecznych działań wspierających przedsiębiorstwa w transformacji cyfrowej podkreśla fakt, iż w adopcji wielu rozwiązań Przemysłu 4.0 polskie przedsiębiorstwa wypadają istotnie gorzej nie tylko w porównaniu z krajami Zachodu lecz również z naszymi sąsiadami z Europy Środkowej oraz wybranymi państwami rozwijającymi się takimi jak Chiny czy Tajlandia. Co więcej, dystans Polski do liderów w zakresie cyfryzacji MŚP w ostatnich latach powiększył się – wskazuje Damian Iwanowski, członek zarządu Fundacji Instrat.
Fundacja Instrat pokazuje w raporcie przegląd rozwiązań z wybranych krajów OECD dot. digitalizowania gospodarki, które mogą służyć jako inspiracja dla rządu zwłaszcza w kategorii wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to szczególnie istotne w dobie coraz większej monopolizacji dostępu do kanałów sprzedaży w internecie przez wielkich cyfrowych graczy.
Raport jest kolejną z serii publikacji Instrat Policy Note, które analizują wybrane programy zawarte w programie Zjednoczonej Prawicy “Polski Ład”. Poprzednio ukazał się raport: “Polski Ład a perspektywa progresji podatkowej“.
Kontakt:
- Patryk Berus, menadżer ds. komunikacji, patryk.berus@istrat.pl, +48 519 466 422