Raport #CoopTech: Platformowy kooperatyzm jako silnik solidarnego rozwoju powstał w wyniku prac Instratu nad nowym trendem w obrębie przedsiębiorczości technologicznej, szczególnie zauważalnym w europejskim środowisku start-upowym. Platformowe kooperatywy to innowacje zarówno w sferze technologicznej, jak i społecznej, dotyczącej modelu organizacyjnego. Zrównoważony rozwój, solidarność i otwartość to wartości, które cyfrowe spółdzielnie stawiają w opozycji do zagrożeń tzw. Big Tech, wykorzystując przy tym eksperymentalne technologie jak m.in. blockchain czy data trust.
Jak wynika z modelu estymacyjnego przygotowanego na potrzeby raportu, potencjał inwestycyjny CoopTech w Europie jest znaczący. To blisko 1,3 mld euro środków finansowych, które mogą rocznie trafić na tego rodzaju podmioty. W Polsce ten potencjał wynosi blisko 50 mln zł. Zestaw rekomendacji dla wszystkich aktorów gospodarczych ma służyć wzmocnieniu polskiego rynku CoopTech.
Raport odpowiada na pytania:
- Po co nam CoopTech w świecie Big Tech?
- Jak działa platformowa kooperatywa?
- Jakie są sukcesy działających kooperatyw?
- Jak wygląda przyszłość CoopTech?
- Co zrobić, żeby uruchomić ten silnik?
- Gdzie dowiem się więcej?
Premiera publikacji odbyła się 21 listopada 2019 r. w Centralnym Domu Technologii w Warszawie. Publikacja została współfinansowana przez Fundację Friedricha Eberta w Polsce.