Na portalu esg.instrat.pl została opublikowana nowa analiza “Jak zielona jest GPW? Pierwszy rok raportowania zgodności z Taksonomią” autorstwa Stanisława Stefaniaka, Anny Padiasek i Michała Kulbackiego. Eksperci i ekspertki Instratu przeanalizowali sprawozdania o zgodności ich działalności z Taksonomią za 2022 rok.
Taksonomia to unijna klasyfikacja zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej, która ma ustanawiać uniwersalny standard tego jaką działalność można uznać za “zieloną”. Do raportowania zgodności z nią zobowiązane są obecnie duże spółki giełdowe i instytucje finansowe.
GŁÓWNE WNIOSKI:
- Jedynie 5% wszystkich przychodów osiągniętych przez objęte Taksonomią spółki z GPW pochodzi z działalności zgodnej z Taksonomią. Dla nakładów inwestycyjnych odsetek ten jest dwukrotnie wyższy (10%).
- Średnie wartości wskaźników raportowanych przez spółki, abstrahując od ich wielkości, pozwalają stwierdzić, że przeciętna spółka z GPW wykazuje 8% przychodów zgodnych z Taksonomią oraz 12% zgodnych nakładów inwestycyjnych.
- Dla każdego z trzech badanych wskaźników około połowa spółek z GPW raportuje zerowy stopień zgodności z Taksonomią, a stopień zgodności wyższy niż 2% dla każdego wskaźnika raportuje zaledwie ok. jedna trzecia badanych spółek.
- Ze wszystkich branż najwyższy stopień zgodności z Taksonomią mierzony przychodami (18%) osiąga sektor Produkcji Przemysłowej i Budowlano-Montażowej. Najwyższy stopień wydatków inwestycyjnych zgodnych z Taksonomią, na poziomie 13% wykazuje sektor Paliw i Energii.
- Wyniki spółek z GPW są zbliżone do europejskiej średniej. Dla indeksu Stoxx 600, przeciętny raportowany zgodny przychód jest na identycznym poziomie 8%, a przeciętny raportowany zgodny CapEx jest wśród spółek ze Stoxx 600 o 2 pkt. proc. wyższy (14%). Jednak w poszczególnych sektorach wyniki Stoxx 600 i GPW są bardziej zróżnicowane.