12 grudnia 2023 r. odbyło się wydarzenie Fundacji Instrat pod hasłem “Polska prawie bezemisyjna? Modelowanie ścieżek dekarbonizacji polskiej energetyki i gospodarki do 2040”. Coroczną tradycją staje się to, że pod koniec roku spotykamy się na otwartej konferencji, aby omówić nadchodzące wyzwania dla polityk publicznych dot. systemu energetycznego.
Linki
- Transmisja [YOUTUBE, JĘZ. POLSKI]
- Transmisja [YOUTUBE, JĘZ. ANGIELSKI]
- Prezentacja wyników raportu z wydarzenia 12.12.2023 r. [SLAJDY W JĘZ. POLSKIM]
- Prezentacja wyników raportu z wydarzenia 12.12.2023 r. [SLAJDY W JĘZ. ANGIELSKIM]
Jako jeden z nielicznych krajów Unii Europejskiej nie mamy aktualnej długofalowej strategii energetycznej, dlatego spotkaliśmy się z szerokim środowiskiem eksperckim, aby przedyskutować pomysły na to jak ona mogłaby wyglądać.
Podczas wydarzenia odbyła się oficjalna premiera raportu “Polska prawie bezemisyjna” przedstawiająca scenariusze dekarbonizacji polskiej energetyki i gospodarki do 2040 r. Patryk Kubiczek, ekspert ds. modelowania energetycznego, omówił scenariusze polskiej transformacji energetycznej do 2040 r. Wojciech Żelisko, analityk, zgłębił możliwości dla gospodarki wodorowej w Polsce. O wnioskach dla strategii polskiej transformacji – celach OZE i innych polityki wymagających uwagi nowego rządu powiedział Michał Smoleń, kierownik programu badawczego Energia i Klimat.
W drugiej części wydarzenia odbył się panel ekspercki moderowany przez Justynę Piszczatowską (Green-News) pod hasłem “Od kryzysu do transformacji. Wyzwania dla nowego rządu”. Ekspertki i eksperci w składzie Piotr Arak (dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego), Aleksandra Barańska (członkini gabinetu Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Maroša Šefčovičia), Grzegorz Onichimowski (Instytut Obywatelski), Michał Smoleń (kierownik programu badawczego Energia i Klimat w Fundacji Instrat) oraz Joanna Wis-Bielewicz (Head of Market Development, Ørsted) omówili szanse na nowe otwarcie kwestii związanymi ze sprawiedliwą transformacją, inwestycji w OZE i koordynacji procesu redukowania emisji z polskiej gospodarki.
Wydarzenie zostało zrealizowane ze wsparciem Minor Foundation for Major Challenges.